Wiki » Historia » Wersja 2
« Poprzednie -
Wersja 2/9
(diff) -
Następne » -
Obecna wersja
Tomek Winiarski, 2016-03-29 00:34
Pracownie pierwsze (na ocenę) rozliczamy sprawozdaniem napisanym w latex składającym się z kilku zasadniczych części:
Jak pisać i korzystać z latex
Środowisko:
- wymagań stawianych pracy
- wstępu teoretycznego
- opisu tego co zrobiono dotychczas
- planów na kolejny semestr
- streszczenia pracy
- spisu treści
*Ocenie podlegają pracownie zakomitowane na naszym SVN. Szczegóły w poradniku.
Poradnik (lektura obowiązkowa)- Oficjalne informacje dydaktyczne w IAiIS http://dydaktyka.ia.pw.edu.pl/dydaktyka.html
- Terminy zaliczeń pracowni i miejsce składania sprawozdań: Informacje u Alicji Trojanowskiej w pokoju 22
Jak pisać pracę i sprawozdania w latex i korzystać z naszego svn - poradnik dla studentów i nie tylko¶
Jak pisać i korzystać z latex Środowisko:
- pracę piszemy w latex, bo ładnie składa tekst, jest stabilny i daje nam namiastkę radości programowania podczas pisania tekstów
- na Windows popularną dystrybucją latex jest miktex (uwaga - instalujcie go w wersji full) - w miktex jest edytor texworks, który jest całkiem niezły. Inny dobry moim zdaniem lepszy edytor to texstudio.
- pracę kompilujcie pdflatexem uzyskując na wyjściu dokument pdf. Bibliografię przechowujcie w plik .bib (korzystajcie z bibtex). Do każdej pozycji literatury powinno być odwołanie z tekstu za pomocą \cite{}. Nie wolno używać \nocite{}.
- wszystkie pliki kodujemy w utf8 bez BOM
- wybieramy domyślne kodowanie w ustawieniach edytora latexa na utf8
- kodowanie potwierdzamy odpowiednim odwołaniem się do pakietu. Uczulam, że jest to utf8 a nie utf8x
\usepackage[utf8]{inputenc}
- W nagłówek plików źródłowych z kodem latex (na samej górze plików .tex) dodajemy dwie linie (w tym wypadku ze słownikiem polskim, ale może też ew. być angielski/amerykański):
% TeX encoding = utf8 % TeX spellcheck = pl_PL
- w przypadku prac dyplomowych jako klasę dokumentu latex należy wybrać book a nie article. Pracę dyplomową drukujemy dwustronnie.
- rozmiar czcionki standardowy - 12pkt
- marginesy
- top, bottom, right 2.5cm,
- left 3.5cm
Uwagi redakcyjne:
- po spójnikach stosujcie znak tyldy, a nie spację. W texstudio można do tego użyć wyrażenia regularnego w opcji replace. W search wpisujemy " ([wziuoaAWZ]) " natomiast w replace " \1~" - zwróćcie uwagę na znaki spacji
superscrypt do texstudio:
%SCRIPT editor.replace(/[ {(~][wziuoaAWZ] /g, function(a){ return a.selectedText()[0]+a.selectedText()[1]+"~"; }); editor.replace(/^[wziuoaAWZ] /g, function(a){ return a.selectedText()[0]+"~"; });
- Wszystkie tabele, wzory, rysunki powinny być numerowane
- W tekście należy odwoływać się do WSZYSTKICH tabel i rysunków (\ref). Odwołanie do rysunku należy poprzedzić słowem rysunek, odwołanie do tabeli słowem tabela, natomiast do wzorów odwołujemy się po prostu za pomocą \eqref.
- Jeśli odwołujecie się do numeru wzoru, sekcji, tabeli etc. uważajcie aby nie przeniosły się do nowej linii. Także i tutaj stosujcie znak tyldy przed odwołaniem.
- Uważajcie aby nie wchodzić na marginesy, w szczególności zbyt dużymi ilustracjami oraz wyrazami, które się nie dzielą na sylaby.
- Dzieląc sekcje na podsekcje rozgałęziajcie ją na co najmniej dwie. W przeciwnym razie nie stosujcie podsekcji. Na początku rozdziałów opiszcie co będzie w nich dalej korzystając z odwołań do sekcji (\ref) a w samych sekcjach (\label).
- Grafikę rastrową zapisujcie w jpg (zdjęcia), ewentualnie png (schematy szaroodcieniowe, choć tu właściwsza jest reprezentacja rastrowa). Dobierajcie właściwą rozdzielczość i kompresję zdjęć. Przyjmuje się rozdzielczość 300dpi, a więc 300 pikseli na cal. Zdjęcie (nie schematy) jak najbardziej mogą być kolorowe, ale powinny być też czytelne w wydruku szaroodcieniowym.
- Wielkość plików graficznych nie powinna przekraczać kilkuset kilobajtów.
- Starajcie się tworzyć schematy szaroodcieniowe, unikajcie zbędnego kolorowania. Zdjęcia i schematy powinny być mało zaczernione (w szczególności ich tło ze względu na wydruk).
- Unikajcie spiętrzania kilku rysunków pod rząd bez tekstu.
- Nie przejmujcie się jak rysunek nie jest dokładnie w tym miejscu, gdzie opisujący go tekst.
- Unikajcie zbyt wysokich rysunków, gdyż z reguły znajdują się one daleko za tekstem, który się do nich odwołuje. Twórzcie rysunki możliwie szerokie i jak najniższe.
- Nie bójcie się wstawiać dwóch lub więcej rysunków obok siebie jak jest za mało tekstu w stosunku do liczby ilustracji. Używajcie pakietu subfigure.
- Nie zamieszczajcie spisu tabel i rysunków.
- Działanie algorytmów prezentujcie na schematach blokowych (zapisanych wektorowo w pdf). Starajcie się aby czcionka na wykresach i schematach była taka jak w tekście.
- Wszelkie wyrażenia matematyczne zapisujcie za pomocą wzorów, w trybie matematycznym. Wyjaśniajcie znaczenie wszystkich symboli matematycznych.
- Liczebników w innym przypadku niż mianownik nie można zapisywać jedynie za pomocą liczby. Najprościej pisać je wówczas słownie.
- Tytuł pracy bez kropki na końcu
Prezentacja na obronę:¶
- Prezentację na obronę należy wykonać także w latex w oparciu o pakiet beamer i tworzyć ją według wskazówek analogicznych do sformułowanych dla prac dyplomowych.
- Filmy są jak najbardziej pożądane, ale:
- Nie należy ich wstawiać bezpośrednio do prezentacji,
- Dla potomnych według obecnego stanu najlepiej je przechowywać na youtube, vimeo itp.
- Filmów nie wolno komitować na svn.
Jak korzystać z naszego svn¶
- pliki ŹRÓDŁOWE pracy komitujemy w naszym svn, plików WYNIKOWYCH, TYMCZASOWYCH i KOPII LOKALNYCH nie komitujemy
- pliki źródłowe to takie, które sami edytujecie (w szczególności pliki .tex oraz rysunki, w tym rysunki w pdf)
- pliki wynikowe to takie, które powstają podczas kompilacji (.toc, .bbl, .log, .aux, finalna wersja dokumentu w pdf). Te pliki należy dodać do listy plików ignorowanych.
- kopie lokalne(np. .bak, *.tex~) w przypadku korzystania z svn są zbędne bo sam svn jest kopią.
- Do listy plików ignorowanych dodajemy też widowsowy thumb.db, którego oczywiście nie komitujemy.
- Wolno komitować tylko pliki i katalogi składające się z małych liter i cyfr, bez znaków specjalnych w tym spacji i polskich liter. Wynika to z kompatybilności między Windows i Linux
- to co zakomitujecie ma być wystarczające, żeby ktoś inny (np. promotor) mógł skompilować pracę.
- jeżeli nie macie jeszcze dostępu do svn poproście o niego swojego promotora, on Was skieruje do właściwej osoby
- adres Waszego svn to https://robotyka.ia.pw.edu.pl/svn/students. Ściągacie całe repozytorium svn. Na windows popularny klient svn to tortoise svn.
- pracę inżynierską przechowujcie w podkatalogu bsc\LOGIN\praca, natomiast magisterską msc\LOGIN\praca. Tylko tam komitujcie, chyba, że promotor zalecie inaczej.
- prezentację na obronę przechowujcie odpowiednio dla pracy inżynierskiej w podkatalogu bsc\LOGIN\obron*a, natomiast dla pracy magisterskiej w *msc\LOGIN\obrona. Nie komitujcie filmów.
- sprawozdania z pracowni przechowujcie w odpowiednich podkatalogach np. msc\LOGIN\pdi1.
- autoryzacja dostępu przeprowadzana jest loginem i hasłem uzyskanym wcześniej w naszym laboratorium (tym samym, którym logujecie się w laboratorium na linuxa, windowsa, redmine, twiki)
- postępy komitujcie co najmniej raz na tydzień (najlepiej około raz dziennie na koniec dnia pracy)
- Nie przesyłajcie skompilowanych wersji pracy, pracowni czy prezentacji mailem, chyba, że promotor wyraźnie tego zażąda. Pamiętajcie, że svn służy do tego, żeby te dokumenty wygenerować.
Gdzie są dotychczasowe prace na naszym Twiki?
Czy warto robić film na prezentację podczas obrony?¶
- Jak najbardziej ;)
- film umieszczamy na youtube albo vimeo
- długość trwania około 1 do 2 minut
- Na planszach umieszczonych w filmie z zasady nie wstawiamy autorów, ale za to wstawiamy nazwę instytutu
- Wszystkie opisy po angielsku
POWODZENIA ;)