Projekt

Ogólne

Profil

Lab4 » Historia » Wersja 3

« Poprzednie - Wersja 3/9 (diff) - Następne » - Obecna wersja
Dawid Seredyński, 2018-06-13 17:27


Lab 4: Interpolation of motion

Scope:

This laboratory consist of two parts:

  • A short introduction.
  • Writing your own ROS package.

The task:

  • Rozwijamy system z poprzedniego laboratorium rozszerzając istniejący już pakiet albo dokładając nowy.
  • Tworzymy węzeł jint interpolujący trajektorię w przestrzeni konfiguracyjnej
    • Węzeł jint obsługuje zdalnie wywoływaną procedurę, dla której należy utworzyć dedykowany service jint_control_srv określający struktury wykorzystywane do komunikacji.
      • węzeł jint ma przyjmować położenia zadane stawów wraz z innymi koniecznymi parametrami (np. czasem ruchu)
      • W odpowiedzi na rozkaz węzeł określa status interpolacji, który może być odesłany po jej poprawnym zakończeniu, albo zaraz po otrzymaniu rozkazu w przypadku, w którym interpolacja nie była możliwa: np. zadano niepoprawne parametry (np. zerowy czas ruchu).
    • Zdalnie wywoływaną procedurę można wywołać z konsoli bądź specjalnie utworzonego węzła jcmd.
    • Po otrzymaniu poprawnego rozkazu węzeł jint publikuje kolejne położenie uzyskane z interpolacji ruchu na topiku i przesyła je do węzła robot_state_publiher * w wersji podstawowej stosujemy interpolację liniową, * w wersji rozszerzonej trapezowy (lub inny ciągły) przebieg prędkości: np. interpolacja krzywymi sklejanymi. Dobry opis jest na angielskim wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Spline_interpolation#Algorithm_to_find_the_interpolating_cubic_spline. Można rozważyć przypadek ruchu między dwoma punktami z założeniem zerowej prędkości na początku i końcu ruchu. * wszystkie tryby interpolacji powinny być zaimplementowane w jednym węźle i obsługiwane za pomocą jint_control_srv, gdzie określi się sposób interpolacji i konieczne parametry.
    • Wizualizujemy działanie systemu w RVIZ, nanosząc na scenę przykładową trajektorię, po której poruszał się robot.
  • Tworzymy analogiczny węzeł oint, który wygeneruje, poprzez interpolację, pozycje pewnego układu w przestrzeni operacyjnej (Kartezjańskiej) * W tym ćwiczeniu przemieszczany układ nie jest w żaden sposób związany z robotem, nie jest w szczególności jego końcówką * W RVIZ wykorzystujemy marker pose i ustawiamy shape jako axes * Wiadomość wysyłana do RVIZ jest typu PoseStamped z pakietu geometry_msgs * W wersji podstawowej koncentrujemy się na interpolacji położenia przyjmując stałą orientację. * W wersji rozszerzone interpolujemy też orientację, * Rozkaz dla węzła oint jest przesyłany w service oint_control_srv z konsoli bądź dedykowanego węzła ocmd * Wizualizujemy działanie systemu w RVIZ, nanosząc na scenę przykładową trajektorię, po której poruszał się układ.
  • W ramach repozytorium na serwerze GitHub z własnym pakietem dodajemy wiki z opisem plików źródłowych, instrukcją jak uruchomić system opisany w pliku roslaunch oraz przebiegiem testów. * Uczulam na właściwe udokumentowanie struktury systemu z oznaczeniem, gdzie są tematy, a gdzie zdalne wywoływanie procedur. * Testy powinny zawierać przebiegi zmiennych z poszczególnych tematów. W szczególności istotna jest ciągłość przebiegów wyjść interpolatorów trajektorii.
  • Podczas pracy z systemem właściwe jest wydzielenie pliku roslaunch, który będzie uruchamiany jako pierwszy w dedykowanej konsoli włączając roscore oraz RVIZ. Ta część systemu zasadniczo nie powinna być wyłączana, o ile nie jest modyfikowany plik URDF. * Pozostała część systemu sterowania powinna być uruchamiana w oddzielnym pliku roslaunch.
  • Test the system and show it to the tutor.

lab4-scheme-a.png (9,39 KB) Dawid Seredyński, 2018-06-13 21:51

lab4-scheme-b.png (8,45 KB) Dawid Seredyński, 2018-06-13 21:51